×
Menu

Dobry fryzjer jest na wagę złota. Poszukujemy go nieustannie i czasem są to poszukiwania bezowocne. Dlaczego tak się dzieje. Otóż zawód fryzjera to pewnego rodzaju powołanie, misja. Tutaj nie ma miejsca na przypadkowy wybór zawodu. Ot, zostałem fryzjerem, ponieważ nie miałem innych perspektyw życiowych lub moja mama jest fryzjerem, więc także postanowiłem im zostać. Takie uzasadnienie wyboru drogi życia zawodowego w branży związanej z pielęgnacja i upiększaniem ludzkiego ciała jest niedopuszczalne.

       Fryzjer / stylista to zawód, który wymaga poświecenia, samozaparcia i chęci realizacji na każdym etapie kariery zawodowej. Wymaga także pokory, dystansu do własnych umiejętności i stanu wiedzy oraz umiejętności współżycia i nawiązywania odpowiednich relacji z zupełnie obcymi nam osobami. 

      Fryzjer musi kochać to, co robi. Nie może stać w miejscu i się nie rozwijać. Nie chodzi tu tylko o uczestniczenie w szkoleniach, ale o aktywny rozwój i doskonalenie swych umiejętności pod okiem mistrzów grzebienia.

       Pierwszym faktem przemawiającym za tym, ze mamy do czynienia z dobrym fryzjerem jest jego podejmie do klienta w pierwszym rzucie, czyli w jakiś 5 minutach naszego spotkania. Klient musi się wygadać, musi opowiedzieć o tym, jakie ma problemy z włosami, czego oczekuje i jak chciałby wyglądać. To ważne, aby nasz fryzjer słuchał każdej naszej sugestii, nie pomijać kwestii zawiłych i trudnych, nie bagatelizował naszych opinii na dany temat i pomysłów, nie zawsze trafionych. Dobry fryzjer słucha każdego słowa klienta, analizuje je i poddaje weryfikacji. Następnie dopasowuje koncepcję nowego image do oczekiwań i możliwości. Odpowiednio tłumaczy i uzasadnia swoje ewentualne obawy i podkreśla wagę rad, jakie pragnie nam przekazać.

      Dobry fryzjer doradza, ale nie nakazuje. Pomaga i prowadzi. Sprawia, że czujemy się zadbani, atrakcyjni i szczęśliwi. Dobry fryzjer to również osoba, która dba o kondycję naszych włosów, pielęgnuje je i chroni, a także pomaga w rozwiązywaniu wszelkich dolegliwości związanych ze skorą głowy.

       Kolejnym ważnym czynnikiem przemawiającym za tym, iż danego fryzjera uznajemy za dobrego jest fakt, iż fryzjer ten tłumaczy nam każdy etap swej pracy nad naszymi włosami. Pokazuje, na czym i czym pracuje. Przede wszystkim wskazuje, jakich sprzętów będzie używać, i jakie w związku z tym zastosuje środki ochronne, np. spray termoochronny dla prostownicy itp. Następnie wskazuj nam, jakich kosmetyków użyje do mycia włosów, ich pielęgnacji, oraz późniejszej stylizacji. Fryzjer z prawdziwego zdarzenia omawia szczegółowo każdy etap, i wskazuje nam na jego rolę. Nie ukrywa nazw produktów i ich producentów, nie miesza farb na zapleczu, tylko przy kliencie. Nie zasłania się niewiedza czy tym, ze nie pamięta, czego będzie używać.

       Kolejną wytyczną, która wskazuje na to, iż nasz fryzjer jest dobry to stopień posługiwania się nożyczkami. Jeśli fryzjer słabo nimi manipuluje, ciągle mu wypadają lub się nimi kaleczy. Nie potrafi operować nożyczkami swobodnie, jednocześnie trzymając grzebień itp. Jeśli fryzjer nie potrafi umiejętnie zakręcać włosów na wałki, używać prostownicy i grzebienia jednocześnie, modelować włosów za pomocą szczotki i suszarki, to oznaka, że jest to osoba, która powinna zmienić zawód. I to jak najszybciej.

       Oznakami dobrego fryzjera jest samo traktowanie włosów, odejście do nich, dbałość o ich kondycję, zabezpieczenie, o zdrowie włosów i skóry głowy.  Jeśli fryzjer stosuje namiętnie masę chemii, przy czesaniu szarpie, niszczy włosy obciążając je niepotrzebnymi zabiegami, spełnia zachcianki klienta, choć wie, iż stan jego włosów na to nie pozwala, to nie jest to osoba szanująca swą prace i klienta.

     Dobry fryzjer dba o swoje stanowisko pracy. Zachowuje w nim ład i porządek. Dba o czystość i higienę. Regularnie myje grzebienie, zmienia ręczniki, dezynfekuje dłonie, dba o czystość przyrządów i przyborów. Nie naraża klientów na ryzyko zakażenia poważnymi chorobami, gdy nie jest czegoś pewny, rezygnuje z czesania i odsyła klienta do lekarza dermatologii.

     Fryzjer, którego można nazwać dobrym ponadto ciągle ulepsza swój warsztat pracy poprzez zaopatrywanie się w dobrej, jakości sprzęt. Przede wszystkim nożyczki, suszarki, prostownice i inny sprzęt elektryczny.

            Fryzjer, który traktuje swą prace jak misję nie ma problemu z wymianą sprzętu starego na nowszy, kiedy jest mu to potrzebne. Na bieżąco śledzi także nowe rozwiązania i nowinki techniczne, aby być zawsze na czasie i trendy. Poza tym dobry fryzjer zdaje sobie sprawę z tego, że sprzęt używany kilkanaście razy dziennie, 20- 30 razy w miesiącu ulega systematycznemu zniszczeniu i zmęczeniu materiału. Dlatego też nie warto ryzykować zdrowia i życia klienta pracując na sprzęcie wyeksploatowanym do granic możliwości.

Tags: ,

Instagram